Uranostind med fører

Bli med på en spektakulær tur til en av de beste utsiktstoppene i Jotunheimen.

Den 2 157 meter høye Uranostinden er et landemerke i den sørlige delen av Jotunheimen, og en fantastisk tur i variert terreng – inkludert en spennende brepassasje.

Uranostinden ble første gang besteget i 1876, og blir av mange betegnes som en av Jotunheimens vakreste tinder. Utsikten fra toppen er fantastisk, med tinder og fjellsjøer så langt øyet kan rekke. På klarværsdager er det faktisk mulig å se helt til Gaustatoppen i sør.

Oppmøte kl. 08:00 ved Tyinholmen. Der har vi utdeling av utstyr og info om turen før vi kjører samlet i egne biler til Koldedalen (om ikke annet avtales).

Sesong
juli - september
Ferdighetsnivå
Krevende

Beskrivelse av turen

Fra Koldedalsveien følger vi fin sti i slakt terreng til vi møter Uradalsvannet. Der steingår vi i elvemunnet. Herfra blir det gradvis brattere mot breen. Stien vil også etterhvert bli skiftet ut med ur og morener frem til vi når Uranosbreen. Der tar vi en velfortjent matpause før vi tar på oss stegjern og går i taulag over breen.

Fra toppen av breen til toppen av fjellet er det bare steinur. Her kommer det godt med å ha gode, stive fjellsko. Ved toppen når vi et lite platå før det blir bratt på begge sider. Her kan man sitte seg ned, eller bli med ut på den luftige ryggen for å nå varden på høyeste punkt. Utsikten er helt fantastisk fra toppen.

Topptur med guide – deltakere på vei over Uranosbreen med Tyin Aktiv

Praktisk informasjon

Finner du ikke svar på det du lurer på? Ikke nøl med å ta kontakt med oss.

  • Sekk (anbefales min. 30 liter)
  • Fjellsko/fjellstøvler
  • Varme og vindtette klær
  • Lue og votter
  • Mat og drikke (gjerne også varm drikke på thermos) for en lang dag ute på tur i høyfjellet
  • Ha med solbriller til turer med brekryssing, selv om det er meldt overskyet
  • Du får utdelt breutstyr som hver enkelt må bære i sin egen sekk

Turene går hver dag i høysesong gjennom sommeren (tom. uke 33) og hovedsakelig fredag og lørdag siste del av sommeren/høsten.

Ta kontakt med oss om du ønsker å gå turen på andre tidspunkter. Normalt er turen fin å gå fra begynnelsen av juli til første uka i oktober.

Ordinær pris er kr 1 790 per person.

Minimum 3 personer eller kr 4920,- ved færre deltakere enn 3. 

Max 8 personer per guide.

Oppmøte kl. 08:00 ved Tyinholmen. Der har vi utdeling av utstyr og info om turen før vi kjører samlet i egne biler til Koldedalen (om ikke annet avtales).

Se kart

En gjest nyter en rolig morgen med kaffe og fjellutsikt i sengen på hotellet på Filefjellstuene
Spar 800 kr på overnattingen

Toppturpakke med overnatting på Filefjellstuene

Fra kr 3 398 per person

Oppgrader fjellopplevelsen med vår pakkedeal, og kombiner Uranostinden med to overnattinger og gode matopplevelser på Filefjellstuene.

  • To overnattinger på hotell eller i leilighet
  • Frokostbuffet og matpakke inkludert
  • Valgfritt: Legg til middag og badstue